Keto burger – pomysł na ketogeniczną bułkę. Jak przygotować słynny fast food zgodnie z zasadami diety?

Dieta ketogeniczna jest dietą eliminacyjną, a jej głównym założeniem jest zmniejszenie ilości spożywanych węglowodanów na rzecz tłuszczów. Menu nie musi być jednak monotonne. Sprawdź, jak przygotować smaczne potrawy typu keto burger!

Dieta keto wymaga rezygnacji z cukru, produktów pszennych, ziemniaków, bananów. Celem modyfikacji menu jest uczynienie głównym źródłem energii tłuszczów, stąd konieczność odstawienia produktów bogatych w węglowodany. Co można jeść, będąc na diecie ketogenicznej? Przede wszystkim mięso, tłuste ryby, owoce morza, jajka, naturalne tłuszcze, orzechy, niektóre owoce i warzywa. Z jadłospisu powinny zniknąć produkty z mąki pszennej, miód, ciasta, ryż, czy płatki śniadaniowe. Nie oznacza to jednak, że na diecie keto nie można smacznie jeść. Co więcej, jeśli wiesz, z jakich składników komponować posiłki i z jakich zamienników korzystać, możesz śmiało przygotować smaczny czekoladowy deser, zupę krem, lody, a nawet fast food, jakim jest keto burger!

Keto burger – zacznij od bułki

Jeśli chcesz wzbogacić keto dietę o burgery, musisz zacząć od przygotowania bułki. Produktem zastępczym dla mąki pszennej może być mąka kokosowa czy migdałowa, a także łuski babki jajowatej, które zawierają bardzo duże ilości błonnika, a niewielkie węglowodanów. Bułki idealne do keto burgerów przygotujesz z następujących składników:

  • łuski babki jajowatej;
  • jajek;
  • serka śmietankowego;
  • masła lub smalcu;
  • proszku do pieczenia.

Opcjonalnie możesz również wykorzystać różnego rodzaju ziarna – słonecznika, czarnuszki, sezamu. Ciasto przygotujesz w prosty sposób, wystarczy wymieszać wszystkie składniki i uformować z nich małe bułeczki. Piecze się je przez około 25 minut w 170℃ – musisz wyczuć swój piekarnik, by wiedzieć, ile czasu potrzebujesz na przygotowanie idealnie wypieczonych bułek. Gdy masz już gotowe pieczywo, możesz przystąpić do wykonania ketogenicznego burgera.

Dieta ketogeniczna i proste dania keto

Do przygotowania hamburgera wykorzystaj dowolne, tłuste mięso (wieprzowina, wołowina). Najlepsza będzie karkówka czy rostbef.

  1. Mięso należy drobno zmielić i odpowiednio doprawić do smaku solą, pieprzem, kolendrą.
  2. Warto dodać kilka ząbków czosnku i posiekaną natkę pietruszki.
  3. Aby kotlety nie były suche, do mięsa dolej przygotowany wcześniej bulion warzywny, ewentualnie nieco wody.
  4. Uformowane kotlety smaż na tłuszczu, najlepiej smalcu. Pod koniec smażenia możesz dodać plaster sera, aby trochę się stopił.
  5. Ketogeniczny burger możesz wzbogacić liściem sałaty, plasterkiem pomidora, cebulą, ogórkiem kiszonym.
  6. Do burgera będzie idealnie pasował samodzielnie przygotowany sos czosnkowy. Wystarczy połączyć majonez, śmietanę z czosnkiem i przyprawami.

Twój keto burger będzie smakował doskonale!

Ketogeniczny burger z boczkiem i serem wędzonym

Inna wersja burgera przygotowana jest z bułki kokosowej, boczku, wędzonego sera. Bułkę możesz przygotować samodzielnie. Wystarczy połączyć ubite na sztywną pianę białka z żółtkami i mąką kokosową, a następnie usmażyć na patelni niewielkie, miękkie placuszki.

  1. Aby przygotować kotlety, zmiel ze sobą tłuste mięso, boczek, ser wędzony, cebulę, ogórek kiszony.
  2. Wymieszaj składniki, przygotowując masę, a następnie uformuj kotlety do bułki.
  3. Zgrilluj kilka plasterków boczku, usmaż mięso.
  4. Przygotuj ulubione warzywa, sos i złóż swoją bułkę.

Niskowęglowodanowy, wysokotłuszczowy burger to doskonały pomysł na keto danie. Pamiętaj, aby swoje dania przygotowywać na bazie dozwolonych produktów, naucz się szukać najlepszych zamienników.

Keto dieta nie dla każdego

Dieta wysokotłuszczowa nie jest dla każdego, musisz wiedzieć, że istnieją konkretne przeciwwskazania do stosowania diety keto. Są to przede wszystkim choroby wątroby, trzustki czy nerek. Zanim zdecydujesz się na diametralne zmiany w swoim menu, przeanalizuj, co możesz jeść, a z czego będziesz musiał zrezygnować. Udaj się na konsultację do dietetyka oraz lekarza, przeprowadź podstawowe badania.

Pamiętaj również, że początki diety mogą być trudne. Wiele osób cierpi z powodu objawów tzw. grypy keto. Burger nie jest więc propozycją, która może od razu cię przekonać. Aby dieta przyniosła oczekiwane efekty, musisz przejść przez okres adaptacji i stosować się do zaleceń. Jeśli coś będzie cię niepokoić, a nieprzyjemne skutki uboczne będą się utrzymywać zbyt długo, porozmawiaj z lekarzem.

Powiązane:

Archiwum: styczeń 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Dieta ketogeniczna — efekty

Następny artykuł

Jak skutecznie leczyć ketozę u krów

Zobacz też