Czy wiesz, które warzywa i owoce wybierać na diecie ketogenicznej? Jaki nabiał jeść? Znaczenie mają nie tylko zawarte w tych produktach tłuszcze, ale też węglowodany! Lista, którą dla ciebie stworzyliśmy, zawiera właśnie informacje na temat cukrów. Sprawdź!
W których produktach i w jakich ilościach znajdują się węglowodany? Lista, która pomoże ci podczas zakupów już na ciebie czeka – zobacz co zawiera!
Węglowodany – lista warzyw i owoców
Powszechnie mówi się, że owoce są słodsze, mają więc więcej węglowodanów niż warzywa. Czy jednak jest tak w istocie? Wszystko zależy od tego, które warzywa i owoce porównujesz! Dla przykładu: warzywa skrobiowe mają o wiele większą zawartość cukrów niż dozwolone na diecie ketogenicznej owoce jagodowe. Jak to wszystko sobie uporządkować i pamiętać gdzie i w jakiej ilości znajdują się węglowodany? Lista na pewno ci w tym pomoże!
Najbardziej bogate w węglowodany warzywa i owoce to:
- ziemniaki (ok. 18 g węglowodanów);
- korzeń pietruszki (10,5 g węglowodanów);
- burak (9,5 g węglowodanów);
- marchew (8,7 g);
- dynia (7,7 g);
- suszone śliwki (69 g węglowodanów);
- banany (23,5 g);
- winogrona (17,6 g);
- ananasy (12,4 g).
Podane powyżej ilości węglowodanów dotyczą zawsze 100 gramów danego owocu lub warzywa.
Gdzie „węgli” jest najmniej? Wartości podajemy również w odniesieniu do 100 g produktu:
- sałata (2,9 g);
- ogórek (2,9 g);
- pomidor (3,6 g);
- kalafior (5 g);
- truskawki (7,2 g);
- grejpfrut (9,8 g).
Mleko i nabiał a ilość węglowodanów
Czy mleko i jego przetwory również zawierają duże ilości węglowodanów? To zależy jakie produkty będziesz wybierał. Najmniej węglowodanów zawierają takie produkty mleczne jak: ser żółty (ok. 2,25 g węglowodanów na 100 gramów produktu), twaróg (w 100 gramach ma zwykle ok. 4 gramów węglowodanów) i skyr naturalny (w 100 gramach produktu mieści się ok. 3-4 gramów węglowodanów).
Najwięcej węglowodanów kryje się z kolei w produktach mlecznych smakowych – takich jak jogurty i skyry owocowe. Zależnie od ilości i jakości owocowego wsadu, ilość węglowodanów w 100 gramach takich produktów może wynosić nawet 14 gramów! Jeśli więc masz ochotę zjeść któryś z nich, ale jesteś na diecie niskowęglowodanowej, dokładnie czytaj etykiety!
Węglowodany znajdziesz też w samym mleku – takie o zawartości 3,2% tłuszczu może mieć nawet 5 gramów węglowodanów w 100 ml. Szklanka mleka będzie zawierała więc już 12,5 g węglowodanów.
Węglowodany w mięsie
Czy mięso zawiera węglowodany? W surowych produktach praktycznie ich nie ma. Niezależnie więc od tego, czy zdecydujesz się na zakup mięsa z kurczaka, baraniny, gęsi czy po prostu wieprzowiny, nie stanie się ona produktem wysokowęglowodanowym. Chyba, że tak zdecydujesz podczas przyrządzania mięsa!
Najwięcej węglowodanów zawierają mięsa suszone – np. w 100 gramach suszonej wołowiny jest ok. 11 gramów cukrów. Grillowana pierś z kurczaka może zawierać nawet 7 g węglowodanów w 100 gramach.
Węglowodany znajdziesz też w bardzo zdrowych podrobach – np. wątróbka z gęsi zawiera ich ponad 6 gramów. Warto o tym pamiętać i zwracać uwagę na sposób obróbki żywności.
Węglowodany w produktach tłuszczowych – lista
Czy w produktach takich jak oleje roślinne zawarte są również węglowodany? Najczęściej nie – ich śladowe ilości zawiera jedynie oliwa z oliwek. Jednak pamiętaj, że inne produkty bogate w tłuszcze mogą już zawierać także cukry. Szczegóły znajdziesz na poniższej liście (wartości węglowodanów dla 100 gramów produktów):
- majonez zawiera ok. 3 g węglowodanów;
- śmietana 30% – ok. 3,5 g;
- awokado – ok. 4 g;
- marynowane zielone oliwki – ok. 4 g.
Oczywiście nie są to duże ilości węglowodanów, które sprawiałyby, że wymienionych produktów lepiej unikać – nawet na diecie niskowęglowodanowej. Warto jednak o wspomnianych węglowodanach wiedzieć i wliczać je do swojego codziennego bilansu.
W jakich produktach znajdują się duże, a w jakich niewielkie ilości węglowodanów? Lista różnych grup produktów na pewno pomoże ci usystematyzować wiedzę i jeszcze lepiej podejmować decyzje zakupowe. Szczególnie jeśli zamierzasz przestrzegać zasad dowolnej, wybranej diety niskowęglowodanowej.
Powiązane:
- Produkty niskowęglowodanowe – tabela i najważniejsze informacje
- Zdrowe węglowodany – lista produktów, która Ci się przyda!
- Produkty bez węglowodanów – tabela, którą warto znać
- Dlaczego powinieneś unikać niektórych produktów na diecie ketogenicznej
- Dieta ketogeniczna: czego nie można jeść, aby schudnąć i poprawić zdrowie
- Węglowodany nieprzyswajalne i ich rola w organizmie