Węglowodany pełnią w organizmie ważną rolę. To właśnie te substancje dostarczają do organizmu energii. Sprawdź czym są węglowodany nieprzyswajalne i przyswajalne.
Podział węglowodanów na przyswajalne i nieprzyswajalne nie jest przypadkowy. Węglowodany przyswajalne dostarczają niezbędną dawkę energii do funkcjonowania komórek w ludzkim ciele. Z kolei węglowodany nieprzyswajalne są istotne głównie w procesie trawienia. Ich rola jest niezwykle ważna dla prawidłowej pracy jelit.
Węglowodany nieprzyswajalne i przyswajalne – różnice
Węglowodany można podzielić na węglowodany nieprzyswajalne i przyswajalne. Podział ten powstał ze względu na różnice jakie zachodzą w procesie trawienia i przyswajania tych substancji. Jak sama nazwa wskazuje, węglowodany przyswajalne są w organizmie przyswajane w pełni, stanowiąc podstawowe źródło energii. Dzięki nim możliwe jest przeprowadzanie wszelkich funkcji życiowych. Należą do nich cukry tj. glukoza, fruktoza czy sacharoza.
Węglowodany nieprzyswajalne nie są całkowicie trawione, wpływają natomiast na sam proces trawienia, ułatwiając m.in. przesuwanie się treści pokarmowej. To substancje tj. błonnik czy celuloza.
Węglowodany nieprzyswajalne – błonnik
Węglowodany nieprzyswajalne są odporne na działanie soków i enzymów trawiennych. To sprawia, że docierają aż do jelita grubego odgrywając ważną rolę w procesie trawienia. Najbardziej znany rodzaj tej substancji to błonnik pokarmowy. Błonnik to nic innego jak strukturalna część ścian komórek roślinnych. Składa się z różnych substancji, pośród których wymienić należy przede wszystkim:
- celulozę – dzięki niej zachodzi proces wiązania wody w jelitach, a także usuwania zbędnych produktów przemiany materii, występuje głównie w ścianach komórkowych roślin;
- hemicelulozę – odpowiada za sprawny i regularny przebieg trawienia, podobnie jak celuloza obecna jest w ścianach komórkowych roślin;
- ligniny – odpowiadają za uczucie sytości po posiłku, obecne są głównie w korzeniach warzyw;
- pektyny – głównym źródłem pektyn są owoce, ich rola to wiązanie enzymów trawiennych, a także ograniczenie absorbowania nadmiaru tłuszczów i cholesterolu;
- gumy – obecne w wosku, przyczyniają się do zmniejszenia wchłaniania cukru i cholesterolu.
Rola błonnika w organizmie
Węglowodany nieprzyswajalne, czyli błonnik pokarmowy są niezbędne w procesie trawienia. Odgrywają też inne, ważne funkcje. Wiążą jony metali ciężkich, przez co umożliwiają wydalenie toksyn z organizmu. Zapobiegają zaparciom, a tym samym problemom takim jak hemoroidy czy żylaki. Przyspieszają i ułatwiają wydalanie stolca. Zapobiegają tworzeniu się kamieni żółciowych, oraz regulują prawidłowy poziom cholesterolu. Regularne spożycie może zapobiegać nowotworom jelita grubego.
Węglowodany nieprzyswajalne, czyli przede wszystkim błonnik pokarmowy znajdują się w produktach zbożowych, owocach, warzywach. Największe korzyści zdrowotne można odczuć spożywając zalecaną przez WHO dawkę, która wynosi 27-40 g na dobę.
Powiązane:
- Węglowodany przyswajalne – charakterystyka
- Rodzaje tłuszczów – które są najzdrowsze w diecie człowieka? Jakie pokarmy warto spożywać na co dzień?
- Zdrowe węglowodany – lista produktów, która Ci się przyda!
- Węglowodany a cukry – na czym polega różnica?
- Główne źródła energii dla organizmu – co jeść, by zapewnić odżywienie wszystkim tkankom? Najważniejsze pokarmy
- Babka jajowata: łuski i nasiona – pomocne na zaparcia i nie tylko