Potrawa z bobu to letni obowiązek każdego fana warzyw! Bób można przyrządzić na wiele różnych sposobów lub po prostu… zjeść solo. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj najlepsze i najszybsze przepisy na dania z bobu.
Choć bób można jest dostępny właściwie przez cały rok (w mrożonej wersji), najlepiej smakuje świeży, kupiony w lato na targu. Niektórzy chrupią pieczony bób zamiast popcornu, inni – gotują pyszne zupy lub sosy do makaronu. To małe zielone warzywo można zjeść na wiele różnych sposobów!
Właściwości bobu
Bób to warzywo strączkowe zawierające mało tłuszczu i bardzo dużo białka. Jest bogaty w witaminy z grupy B, witaminę A oraz K, magnez, potas, wapń oraz kwas foliowy. Ze względu na ilość składników mineralnych, bób pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu oraz reguluje ciśnienie krwi. Dzięki wysokiej zawartości błonnika bób reguluje pracę jelit, usuwa toksyny z organizmu oraz na długo pozostawia uczucie sytości, dzięki któremu nie czujemy głodu.
Jak przygotować bób?
Bób najczęściej spożywa się po ugotowaniu. Można jeść go również na surowo, dzięki czemu nie stracimy żadnych wartościowych składników odżywczych. Podczas zakupu warto sprawdzić, czy ziarna są odpowiednio twarde, intensywnie zielone, bez przebarwień lub ciemnych plam oraz czy mają gładką skórkę. Przed ugotowaniem należy dokładnie opłukać w zimnej wodzie. Następnie przesyp bób do garnka i przykryj. Pod koniec gotowania dodaj szczyptę soli. Bób sprawdzi się również gotowany na parze, pieczony w piekarniku lub jako składnik zupy, sałatki czy dania z makaronem.
Czy bób może zaszkodzić?
Mimo tego, że bób posiada wiele prozdrowotnych właściwości, niestety nie dla każdego jest bezpieczny. Z bobu powinny zrezygnować osoby cierpiące na:
- cukrzycę – ugotowany bób posiada wysoki indeks glikemiczny. Jedyną możliwością dla cukrzyków jest jedzenie młodego bobu ze skórką, na surowo
- dnę moczanową – bób zawiera pewne związki (purynowe), które przyczyniają się do zwiększenia produkcji kwasu moczowego
Potrawa z bobu – wybierz ulubioną!
Wariacji na temat bobu jest wiele. Można z niego zrobić zupę, sos, czy chrupiącą przekąskę. Wybrane przez nas przepisy są przede wszystkim proste i szybkie, czyli idealne na lato!
Bób z cebulką
Do przygotowania dania potrzebujesz: 100 g ugotowanego bobu, 30 g czerwonej cebuli, 40 g masła klarowanego, 1 ząbek czosnku, 2 jajka, 1 łyżka koperku, przyprawy do smaku. Przyrządzanie zacznij od przepłukania bobu zimną wodą, następnie gotuj go przez ok. 5 min. Po upływie czasu, odcedź bób, odłóż do wystygnięcia, a później obierz ze skórki. Pokrój cebulę i czosnek, wrzuć na patelnię z roztopionym masłem klarowanym. Gdy cebula nabierze złotego koloru, dodaj na patelnię bób, dokładnie wymieszaj i smaż 3 min. W tym czasie przygotuj jajka dowolną techniką, np. w koszulce. Nałóż wszystko na talerz.
Sałatka z wędzonym pstrągiem i bobem
Aby przygotować danie potrzebne Ci będą: 80 g ugotowanego bobu, 70 g sałaty lodowej, 85 g kukurydzy, 70 g wędzonego pstrąga, 25 g sera feta, 2 łyżki oliwy. Bób opłucz pod zimną wodą, ugotuj, odcedź i odstaw na bok do wystygnięcia. W międzyczasie usuń skórę i ości pstrąga. Poszatkuj sałatę i obierz bób. W misce wymieszaj warzywa, na górę ułóż poszarpanego pstrąga. Całość posyp pokruszoną fetą oraz skrop oliwą. Gotowe!
Powiązane:
- Sałatka z wędzonym pstrągiem – klasyk w kilku odsłonach
- Keto zupa – przepis na zupę pomidorową, rosół i zupę krem. Co jeść na diecie ketogenicznej?
- Keto bigos – prosty i smaczny przepis na święta
- Przepisy diety ketogenicznej: zdrowe, pyszne i proste dania
- Keto lody – przepis na domowe lody waniliowe, czekoladowe, truskawkowe. Poczuj, jak smakują ketogeniczne desery!
- Cevapcici – przepis na bałkańskie kotleciki z mięsa mielonego z grilla