Keto sernik – sprawdzone przepisy

Dobry przepis na keto sernik może być prosty i łatwy w wykonaniu. Wystarczy pamiętać o tym, aby ograniczyć węglowodany do minimum. Poznaj przepis na keto sernik, który sprosta nawet najbardziej wymagającym oczekiwaniom.

W skrócie:

  • Przepis na keto sernik: Dobry przepis na keto sernik może być prosty i łatwy w wykonaniu. Wystarczy pamiętać o tym, aby ograniczyć węglowodany do minimum. ✔️
  • Przepis na keto sernik na spodzie migdałowym: Keto sernik na pysznym spodzie migdałowym będzie idealnym rozwiązaniem na deser diety ketogenicznej. Przygotowanie tortownicy o średnicy 26 cm i korzystanie z odpowiednich składników pozwoli na przygotowanie puszystego keto sernika dla 12 osób. ✔️
  • Przepis na keto sernik bez pieczenia: Keto sernik może być również przygotowany bez konieczności pieczenia. Orzechowy sernik wiedeński jest wysokotłuszczowy, nisko węglowodanowy i nie zawiera mąki, białego cukru ani sztucznych dodatków. ✔️
  • Składniki i wykonanie keto sernika na zimno: Składniki na keto sernik na zimno obejmują śmietankę, masło, gorzką czekoladę, masło orzechowe i mieszankę orzechów. Przygotowanie sernika na zimno zajmuje mniej niż godzinę i stanowi szybką i odżywczą przekąskę. ✔️

Keto sernik – przepis na ciasto

Keto sernik na pysznym spodzie migdałowym będzie idealnym rozwiązaniem na deser diety ketogenicznej. Wystarczy przygotować tortownicę o średnicy ok. 26 centymetrów. Z tego przepisu dowiesz się, jak przygotować puszysty keto sernik dla 12 osób.

Składniki na keto sernik

Spód:

  • mąka migdałowa lub zmielone migdały (100 g)
  • erytrytol – 25 g (zamiast cukru tradycyjnego)
  • ciemne, gorzkie kakao – 10 g
  • schłodzone masło – 60 g

Masa sernikowa:

  • serek mascarpone – 250 g
  • tłusty twaróg – 500 g
  • 6 jaj „zerówek”
  • mąka kokosowa – 40 g
  • masło w temperaturze pokojowej – 100 g
  • erytrytol – 100 g
  • starta skórka z 1 cytryny

Wykonanie

W pierwszym kroku należy wykonać spód keto sernika. Wystarczy wymieszać wszystkie sypkie składniki z drobno posiekanym masłem. Wyrabiać aż do uzyskania jednolitej masy (powinna być mocno klejąca) i wyłożyć nią dno tortownicy. Spód należy delikatnie podpiec w temperaturze 160 st. C (góra–dół) przez ok. 15 minut. Ostudzić.

Pozostałe składniki należy zmiksować na gładką masę. Masę sernikową wylać na uprzednio podpieczony spód i piec jeszcze przez ok. godzinę w tej samej temperaturze. Keto sernik najlepiej smakuje po schłodzeniu w lodówce.

Keto sernik bez pieczenia — przepis

Keto sernik może również powstać bez pieczenia. Orzechowy sernik wiedeński w wersji wysoko tłuszczowej i nisko węglowodanowej to rozkosz dla podniebienia i zdrowa alternatywa dla wysoko przetworzonych i przesłodzonych deserów. W jego składzie nie znajduje się mąka (a zatem jest bez glutenu), biały cukier i inne sztuczne dodatki.

Składniki na keto sernik na zimno

  • 500 ml śmietanki 30 %
  • masło – 70 g
  • gorzka czekolada – tabliczka
  • masło orzechowe gładkie – 350 g
  • mieszanka orzechów – 180 g

Wykonanie

Orzechy należy drobno pokruszyć i wymieszać z rozpuszczonym i przestudzonym masłem. Wyłożyć masą formę i wstawić do lodówki do utwardzenia. Ubić śmietanę (400 ml) i stopniowo dodawać do masy mascarpone wymieszanej z masłem orzechowym. Przełożyć na spód keto sernika. Gorzką czekoladę należy rozpuścić w kąpieli wodnej i po ostudzeniu wymieszać z 100 ml śmietanki. Czekoladową polewą polać ciasto.

Keto sernik na zimno wykona się w mniej niż godzinę. To szybkie rozwiązanie na niespodziewaną wizytę gości i odżywczą przekąskę w ciągu dnia.

Czym jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna cieszy się niesłabnącą popularnością. Została ona stworzona w celu maksymalnego ograniczenia węglowodanów pochodzących zarówno z owoców i warzyw, jak i przetworzonych słodyczy. Ten rodzaj odżywiania się wymaga dużych restrykcji i samozaparcia, ponieważ całkowicie eliminuje spożywanie chleba, ziemniaków i kaszy, czyli składników, które są podstawą polskiej diety.

Zgodnie z założeniami diety keto, w menu powinny znaleźć się przede wszystkim tłuszcze, a w tym jaja, masło, śmietana, sery, mięso, oleje i orzechy (piniowe, włoskie, laskowe, migdały, makadamia itd.). Warto jednak pamiętać, że tłuszcze te powinny być jak najwyższej jakości. Mowa tutaj przede wszystkim o olejach tłoczonych na zimno bogatych w kwasy omega-3 i omega-6. Obecnie dieta ketogeniczna może być bardzo urozmaicona, a przepisy m.in. na keto sernik są łatwe do wykonania i pyszne.

Dla kogo jest keto dieta?

Dieta ketogeniczna zakłada szybkie spalanie tłuszczów poprzez ich jedzenie. Podstawą jadłospisu jest tłuszcz, a węglowodany mogą stanowić maksymalnie 10% codziennego menu. Celem jest osiągnięcie stanu ketozy, czyli sytuacji, gdy organizm zaczyna czerpać energię z tłuszczów.

Początkowo, dieta w stylu keto polecana była przede wszystkim pacjentom cierpiącym na stwardnienie rozsiane, lekooporną padaczkę, insulinooporność i chorobę Parkinsona. Ten rodzaj wysokotłuszczowej diety gwarantuje szybką utratę kilogramów. W połączeniu z codzienną aktywnością fizyczną pozwoli na uzyskanie umięśnionej sylwetki. Zanim jednak zdecydujesz się na dietę keto, warto skonsultować się z lekarzem i wykonać podstawowe badania krwi. Dietę keto najlepiej jest prowadzić pod okiem doświadczonego dietetyka.

Wiesz już, jak przygotować keto sernik. Dieta ketogeniczna ma wiele zalet pod warunkiem, że jest prowadzona rozsądnie i pod okiem specjalisty. W internecie można znaleźć wiele darmowych przepisów. Sprawdź, czy słodycze o niskiej zawartości cukrów są równie dobre, jak wypieki kupione w cukierni.

Najczęściej zadawane pytania

Co zamiast budyniu do sernika keto?

Zamiast budyniu, można dodać mąkę ziemniaczaną oraz ekstrakt z wanilii. Ilość mąki zależy od ilości masy.

Ile piec keto sernik?

Spód należy podpiec przez 15 minut. Po przełożeniu masy, keto sernik trzeba piec około 60 minut.

Powiązane:

Archiwum: styczeń 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Wyjątkowy i musujący ciasto biszkoptowo tłuszczowe z jabłkami różne sposoby na przygotowanie

Następny artykuł

Węglowodany a cukry – na czym polega różnica?

Zobacz też