Dieta ketogeniczna a cukrzyca to temat, który intryguje nie tylko osoby borykające się z chorobą, ale przede wszystkim lekarzy i dietetyków. Sprawdź, co udało im się ustalić!
Co warto wiedzieć w kwestii dieta ketogeniczna a cukrzyca? Czy chorzy na cukrzycę typu 2 mogą wprowadzać organizm w stan ketozy i jakie niesie to ze sobą skutki? Wyjaśniamy!
Dieta ketogeniczna a cukrzyca typu 2
O cukrzycy typu 2 można mówić wówczas, gdy we krwi pacjenta utrzymuje się wysoki poziom glukozy, którego organizm nie potrafi samodzielnie obniżyć. Konieczne jest więc wspomaganie go środkami farmakologicznymi, a w bardziej zaawansowanym stadium choroby – również zastrzykami z insuliny. Sam organizm wytwarza jej zbyt mało albo nie potrafi w odpowiedni sposób wykorzystać insuliny, którą wytworzył.
Podstawowymi zaleceniami wspierającymi dla chorego, poza przyjmowaniem leków, jest zwiększenie aktywności fizycznej oraz przestrzeganie odpowiedniej diety. Metformina jest jednym z przyjmowanych leków przez osoby chore na cukrzycę typu 2. Badania wykazały, że najlepiej, jeśli jest to dieta niskowęglowodanowa. Tego typu dieta skuteczniej niż tradycyjne sposoby odżywiania obniża masę ciała chorych oraz poprawia u nich kontrolę glikemii.
Dlatego też uznaje się, że przejście przez chorych na cukrzycę typu 2 na dietę ketogeniczną (przynajmniej na okres kilku miesięcy) powinno korzystnie wpłynąć na ich samopoczucie oraz zahamować rozwój choroby. Ważne jest jednak, aby dieta taka była dobrze skomponowana i zawierała różne rodzaje tłuszczy – w tym zwłaszcza tłuszcze pochodzenia roślinnego.
Dieta ketogeniczna w stanie przedcukrzycowym
Nieco inaczej wygląda kwestia dieta ketogeniczna a cukrzyca, kiedy rozpatrywany jest dopiero stan przedcukrzycowy. Osoby, u których go stwierdzono (oraz takie, które mają genetyczne predyspozycje do zachorowania na cukrzycę) powinny przemyśleć przejście na dietę ketogeniczną. Dlaczego? Niektóre z przeprowadzonych na myszach badań dowodzą, że dieta ketogeniczna zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Wysoki poziom tłuszczu w posiłkach z biegiem czasu powodował, że w organizmach gryzoni kontrolowanie poziomu glikemii nie funkcjonowało prawidłowo, a wątroba stała się odporna na działanie insuliny.
Dieta ketogeniczna a cukrzyca typu 2 – tak czy nie? Chorym na cukrzycę zaleca się wypróbowanie tego typu diety. Najlepiej pod okiem doświadczonego dietetyka, który nauczy ich właściwego sposobu komponowania posiłków i zadba o ich zbilansowanie. Jednak osoby, u których istnieje dopiero podejrzenie możliwości rozwinięcia się cukrzycy, powinny pozostać przy bardziej konwencjonalnych sposobach odżywiania.
Powiązane:
- Dieta ketogeniczna – skuteczna metoda leczenia cukrzycy typu 1
- Dieta ketogeniczna jako sposób na choroby autoimmunologiczne
- Dieta ketogeniczna – dla kogo będzie to dobry wybór?
- Dieta ketogeniczna: przepisy i efekty po tygodniu stosowania
- Czy ketoza pomaga schudnąć i poprawia zdrowie?
- Dieta ketogeniczna: wady i zalety restrykcyjnej diety niskowęglowodanowej