Słodkości niskowęglowodanowe? Jest to możliwe, a w dodatku łatwe i szybkie. Przepisy na keto desery nie muszą być nudne. Nie wiesz, jak je wykonać? Przeczytaj nasz artykuł i spraw, że twoi goście będą zachwyceni!
Dieta ketogeniczna polega na spożywaniu jak największej ilości tłuszczów, a ograniczeniu węglowodanów. Tym sposobem osiąga się stan ketozy, gdy głównym źródłem energii dla organizmu są właśnie tłuszcze. Keto desery pomogą szybko zgubić zbędne kilogramy i cieszyć się szczuplejszą sylwetką i lepszym samopoczuciem. Przeczytaj!
Keto desery – naleśniki
Królem wśród przepisów na pyszne keto desery są naleśniki. Uwielbia je każdy i można spożywać to danie zarówno na słodko, jak i słono. Poniżej podano przepis na 6 naleśników.
Składniki
- śmietana – 60 g;
- miękkie masło – 30 g;
- olej do smażenia np. kokosowy;
- szczypta soli;
- jajka z wolnego wybiegu tzw. zerówki – 4 sztuki;
- mąka kokosowa – 30 g;
- proszek do pieczenia (połowa łyżeczki).
Wykonanie
Wszystkie składniki wymieszać ze sobą lub zmiksować. Gotowe ciasto wylać na uprzednio rozgrzaną patelnię. Smażyć po obu stronach aż do momentu przyrumienienia się ciasta. Takie keto naleśniki są puszyste jak chmurka i same rozpływają się w ustach. Co włożyć do środka tego keto deseru? Idealnie sprawdzi się tłusty twaróg lub serek typu mascarpone. Smaczną propozycją nadzienia jest także masło orzechowe.
Keto desery – chia z mlekiem kokosowym
Pudding chia na bazie mleka kokosowego to coś, co powinno smakować wszystkim zwolennikom diety ketogenicznej. To zdrowa i pożywna alternatywa dla słodkich puddingów z dodatkiem owoców.
Składniki
- mleko kokosowe – 400 ml;
- nasiona chia – 40 g;
- borówki (3–4 sztuki);
- stevia, erytrytol lub inny zamiennik cukru (opcjonalnie).
Wykonanie
Nasiona chia pęcznieją pod wpływem płynów. Mleko kokosowe dokładnie wymieszaj z wybranym cukrem. Możesz oczywiście zrezygnować z tego kroku i zyskać keto deser z minimalną ilością węglowodanów. Do mleka dodaj nasion chia i pozostawić na noc w lodówce. Rano dodaj zmiksowane borówki i zjedz na zimno.
Keto desery – mus czekoladowy
Osoby będące na diecie ketogenicznej nie muszą rezygnować z czekolady. Warto jednak zaznaczyć, że wybrać należy czekoladę gorzką, czyli z jak największą zawartością kakao. Tego rodzaju słodycze nie tuczą, a co więcej, pozwalają stracić zbędne kilogramy.
Składniki
- tabliczka gorzkiej czekolady – minimum 80%;
- serek typu mascarpone – 250 g;
- olej kokosowy – 1 łyżka;
- śmietanka 36% – 250 ml;
- kakao gorzkie – 1 łyżka;
- miękkie masło – 1 łyżka;
- erytrytol lub inny zamiennik cukru (opcjonalnie można zrezygnować z tego składnika).
Wykonanie
Czekoladę połamać na mniejsze kawałki i razem z masłem rozpuścić w kąpieli wodnej. Do przestudzonej masy dodać kakao i dokładnie wymieszać. Następnie zmiksować całość z serkiem mascarpone, śmietanką i olejem kokosowym. Na tym etapie dodaje się także cukier. Masa powinna być puszysta i gładka. Przelać ją do mniejszych salaterek i schłodzić w lodówce (najlepiej przez całą noc). Spożywać na zimno.
Keto desery – krówka
Keto deser krówka to hit wśród osób będących na diecie wysokotłuszczowej. W smaku do złudzenia przypomina klasyczny smakołyk, a jego wykonanie jest dziecinne proste.
Składniki
- śmietanka 36% – 500 ml;
- miękkie masło – 20 g;
- zamiennik cukru np. stevia – 2 łyżeczki.
Wykonanie
Przygotowanie keto krówek jest bardzo szybkie. Masło należy rozpuścić na patelni i dodać cukier. Całość musi się lekko zarumienić. Po rozpuszczeniu zamiennika cukru dodać całość śmietany i poczekać aż ulegnie ona redukcji. Masa będzie gotowa po wyparowaniu wody. Po wystudzeniu gotowy karmel przelać do foremek i wstawić do lodówki (najlepiej na całą noc). Kiedy masa stężeję, można pokroić ją na mniejsze kawałki.
Zalety diety ketogenicznej
Do największych zalet stosowania diety ketogenicznej zaliczają się:
- szybkie spalanie tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie, szybka utrata zbędnych kilogramów;
- poprawa koncentracji;
- lepsze samopoczucie;
- obniżenie ciśnienia tętniczego krwi;
- zmniejszenie poziomu cholesterolu całkowitego i trójglicerydów;
- zapobieganie rozwojowi powszechnych chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Alzheimera i Parkinsona;
- poprawa parametrów leczenia padaczek i insulinooporności.
Środki ostrożności
Dieta ketogeniczna nie powinna być stosowana przez osoby cierpiące na choroby nerek, wątroby i trzustki. Ma to związek z tym, że te organy wewnętrzne biorą czynny udział w metabolizmie tłuszczów. A zatem muszą one pracować sprawnie. Ten rodzaj diety nie jest także rekomendowany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Warto jednak pamiętać o tym, że stosowanie każdej diety nie może obyć się bez konsultacji z lekarzem. Specjalista powinien zlecić wykonanie podstawowych badań, aby móc ocenić ogólny stan zdrowia. Aby dieta ketogeniczna prowadzona była w sposób bezpieczny, konieczne jest także skonsultowanie się z doświadczonym dietetykiem. Pomoże on dobrać jadłospis w sposób indywidualny i dopasowany do potrzeb.
Keto desery są niezwykle łatwe i szybkie w przygotowaniu. Stosując odpowiednie zamienniki węglowodanów i dodając wysokotłuszczowe składniki, można uzyskać pożywny i smaczny deser. Dieta keto może być zatem urozmaicona i nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji z popularnych deserów.
Powiązane:
- Keto desery z mascarpone – jak przygotować, jakie składniki wybrać?
- Keto naleśniki – najciekawsze przepisy na dietetyczny deser lub obiad
- Keto kolacje — najlepsze przepisy
- Keto ciasto – sprawdzone przepisy na deser podczas diety ketogenicznej
- Keto gofry – sprawdzony przepis na ketogeniczny deser
- Keto sernik – sprawdzone przepisy