Dieta lchf (Low Carb High Fat) należy do grupy diet niskowęglowodanowych. Nie jest jednak tak restrykcyjna, jak dieta ketogeniczna. Co warto wiedzieć, jeśli rozważasz zmianę sposobu odżywiania i przejście właśnie na low carb? Wyjaśniamy!
Czym wyróżnia się dieta lchf? Komu pomoże, a kto nie powinien jej stosować? Dlaczego warto wybrać właśnie ten sposób odżywiania? Sprawdź szczegóły!
Co wyróżnia dietę lchf?
Dieta lchf jest jedną z coraz bardziej popularnych tzw. diet wysokotłuszczowych. Osoby, które decydują się spróbować tego sposobu odżywiania, powinny ograniczyć spożywanie białka i węglowodanów – w sumie mogą one stanowić ok. 30-40% wartości odżywczych posiłków. Jedzenie powinno natomiast być bogate w tłuszcze różnego pochodzenia – na diecie lchf stanowią one ok. 60-70% posiłku.
Taki bilans makroskładników sprawia, że dieta lchf przez wiele osób postrzegana jest jako łatwiejsza do wprowadzenia i zdrowsza wersja diety ketogenicznej. Choć jest to znaczne uproszczenie, to faktycznie na początkowym etapie przygody z dietami wysokotłuszczowymi łatwiej wprowadzać założenia diety lchf.
Co więcej, dzięki temu, że podczas stosowania diety lchf białka i węglowodany nie zostają bardzo drastycznie ograniczone, najczęściej nie jest konieczna dodatkowa suplementacja. Lekarze i dietetycy nie widzą też konieczności zmiany diety nawet po dłuższym okresie jedzenia zgodnie z jej założeniami (osobom na diecie ketogenicznej rekomenduje się po ok. 6 miesiącach choć okresową zmianę sposobu odżywiania).
Komu polecany jest ten sposób odżywiania?
Dieta lchf polecana jest przede wszystkim osobom, które chcą zmienić nawyki żywieniowe i docelowo przejść na dietę ketogeniczną. Mogą też korzystać z niej osoby wychodzące z diety keto. Lchf zaleca się także diabetykom, osobom z insulinoopornością oraz osobom borykającym się z innymi schorzeniami metabolicznymi, w których konieczne jest ograniczenie spożywanych węglowodanów.
Dieta lchf sprawdzi się również u osób zdrowych, które walczą z problemem nadwagi lub otyłości i chciałyby szybko zobaczyć efekty swojej pracy.
Ostrożnie do lchf (tak jak i innych diet wysokotłuszczowych) podchodzić powinny kobiety w ciąży oraz w okresie laktacji, a także osoby z chorobami trzustki, wątroby i nerek.
Co jeść na lchf?
Co wolno, a czego nie powinno się spożywać na diecie lchf? Produkty polecane to: wszystkie rodzaje mięs, pełnotłusty nabiał, jaja, ryby i owoce morza, tłuszcze roślinne (takie jak np. oliwa z oliwek, olej lniany), orzechy, pestki i nasiona, warzywa o niskiej zawartości skrobi (cukinia, kalafior, szpinak, kapusta), warzywa cebulowe, owoce (unikać trzeba jednak tych najbardziej bogatych w cukier, a więc np. winogron, ananasów czy arbuzów).
Na diecie lchf odstawić należy z kolei takie produkty jak: gotowe słodycze i napoje gazowane, margaryna czy piwo (jeśli już, lepiej wybierać alkohole o niskiej zawartości węglowodanów takie jak wytrawne wino czerwone, wódka, rum, gin).
Jak często jeść na diecie lchf?
Pytanie o ilość posiłków w ciągu dnia staje się coraz bardziej powszechne – głównie za sprawą popularności tzw. postu przerywanego. Jak więc to jest? Dieta lchf w kwestii ilości spożywanych posiłków jest bardzo elastyczna. Zakłada się, że dziennie nie powinno się przekraczać ilości 5-6 posiłków. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyś spożywał ich mniej, np. 2-3. Ilość i wielkość posiłków dobierz po prostu do swojego trybu życia i metabolizmu.
A post przerywany? Możesz stosować tę metodę w połączeniu z dietą lchf. Post przerywany zakłada, że wyznaczasz sobie tzw. „okno żywieniowe”, czyli czas, w którym spożywasz wszystkie posiłki. Poza oknem nie jesz, ewentualnie pijesz niegazowaną wodę. Metoda ta wielu osobom ułatwia odchudzanie – nie może jednak być zbyt restrykcyjna! Najlepiej założyć sobie 8-9 godzinne okno żywieniowe i np. jeść od godziny 8 do 16-17.
Dieta lchf to jeden ze sposobów odżywiania należących do popularnej grupy diet wysokotłuszczowych. Jest łatwiejsza do wprowadzenia i mniej restrykcyjna niż lepiej znana dieta ketogeniczna. Na początek warto więc spróbować właśnie lchf. Dzięki tej diecie zdrowo i szybko schudniesz oraz zachowasz dobrą formę i zdrowie!
Powiązane:
- Dieta lchf a keto – co je różni, a w czym są podobne?
- Dieta ketogeniczna – dla kogo będzie to dobry wybór?
- Dieta ketogeniczna a cukrzyca typu 2 – najważniejsze informacje
- Dieta keto a miesiączka – jak dieta wpływa na miesiączkowanie?
- Dieta low carb – wpływ na zdrowie i przykładowy jadłospis
- Keto gofry – sprawdzony przepis na ketogeniczny deser