Dieta lchf a keto – co je różni, a w czym są podobne?

Co warto wiedzieć w kwestii dieta lchf a keto? Czym różnią się te dwa podejścia do diety niskowęglowodanowej? Sprawdź szczegóły i zdecyduj, który rodzaj diety będzie lepszy dla Ciebie!

Temat dieta lchf a keto wiele osób wprawia w osłupienie. Nie każdy wie przecież czym są te rodzaje diet i czym różnią się między sobą. Jeśli i ty chciałbyś dowiedzieć się więcej, czytaj dalej!

Podstawowe założenia diety lchf i diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna i LCHF (czyli Low Carb High Fat) częściowo mają bardzo podobne założenia. Przede wszystkim obie należą do grupy tzw. diet niskowęglowodanowych, a więc polegają na ograniczeniu spożywania cukrów. 

Obydwie diety pomagają także szybko osiągnąć zauważalne rezultaty, takie jak spadek masy ciała oraz poprawa samopoczucia stosujących je osób. 

Obydwie diety polecane są wreszcie osobom borykającym się z chorobami Alzheimera lub Parkinsona – poprawiają pamięć i koncentrację.

Diety niskowęglowodanowe sprawiają też, że dużo łatwiej spalić tłuszcz z okolic brzucha – co jest szczególnie ważne dla wielu odchudzających się osób. Niska zawartość węglowodanów w diecie sprawia również, że podczas stosowania diety nie dochodzi do nagłego spadku cukru, dzięki czemu dłużej utrzymuje się uczucie sytości. Wyeliminowane zostają też nagłe napady głodu.

Dieta lchf a keto – różnice

Czym w takim razie różnią się obydwie diety? Przygotowaliśmy zestawienie: dieta lchf a keto:

  • Przede wszystkim dieta lchf jest mniej restrykcyjna. Podczas gdy na diecie ketogenicznej spożycie tłuszczy wynosi minimum 80%, w diecie low carb wystarczy, że zjada się ich 50-60%. Podczas stosowania lchf organizm nie jest więc wprowadzany w stan ketozy.
  • Druga ważna różnica to fakt, że lchf pozwala na spożywanie niemal wszystkich warzyw i owoców. Łatwiej więc (zwłaszcza osobom początkującym) komponować posiłki. Nie trzeba też pamiętać o pełnej suplementacji tak jak przy diecie ketogenicznej.
  • Dieta lchf, z uwagi na mniejsze restrykcje, może być stosowana znacznie dłużej. Z diety ketogenicznej wielu dietetyków radzi korzystać maksymalnie przez okres 5-6 miesięcy.

Dieta lchf a keto – która z nich będzie lepsza? Wiele zależy od twojego nastawienia, celów oraz stanu zdrowia. Obydwa sposoby odżywiania mają przecież zarówno swoje mocne, jak i słabe strony. Nie wiesz, od czego zacząć? Popularnym rozwiązaniem jest przejście najpierw na dietę low carb, a z czasem całkowite przestawienie się na keto. Być może będzie to rozwiązanie również dla Ciebie?

Powiązane:

Archiwum: kwiecień 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Dieta ketogeniczna dla kobiet – co warto wiedzieć?

Następny artykuł

Olej kokosowy - wyjątkowe właściwości i zastosowanie

Zobacz też