Wiele osób zastanawia się jaki jest prawidłowy procent tłuszczu w ciele. Jego zawartość w naszym organizmie jest jednak uwarunkowana ze względu na kilka istotnych czynników. Sprawdź, co musisz wiedzieć na ten temat!
Tkanka tłuszczowa, a w szczególności jej nadmiar jest powszechnie uznawana za spory problem. Tłuszcz odgrywa jednak ważną rolę w organizmie, a jego zawartość jest niezbędna do zdrowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Określony procent tłuszczu w ciele zależy od trybu życia, wieku, a także płci. Poznaj prawidłowe wartości i metody pomiaru tkanki tłuszczowej.
Procent tłuszczu w ciele – od czego zależy?
Zawartość tkanki tłuszczowej jest zależna od kilku istotnych czynników. Na procent tłuszczu w ciele wpływa bowiem płeć, wiek, czynniki genetyczne, a także tryb życia, dieta czy podejmowana aktywność fizyczna. Prawidłowa ilość tłuszczu dla konkretnej osoby może mieć więc różne wartości. Przyjęło się, że optymalna wartość jaką można przyjąć wynosi 21-33% dla kobiet w wieku od 20 do 39 lat, oraz 8-21% dla mężczyzn w tym samym przedziale wiekowym. Za każdym razem warto jednak wykonać pomiar uwzględniając wszystkie istotne czynniki.
Tkanka tłuszczowa – jaką spełnia funkcję?
Choć dla wielu osób tkanka tłuszczowa stanowi problem natury estetycznej, to spełnia ona bardzo ważne funkcje w naszym organizmie. Jedną z najbardziej istotnych jest gromadzenie energii i substancji odżywczych. Ponadto tłuszcz spełnia rolę termoizolacyjną, chroni przed wychłodzeniem. Oprócz tego białka obecne w tłuszczu biorą udział w procesach immunologicznych oraz metabolicznych. Tłuszcz wpływa również na gospodarkę hormonalną, szczególnie u kobiet.
Procent tłuszczu w ciele – wskaźnik otłuszczenia ciała (BAI)
Wskaźnik otłuszczenia ciała (BAI) powstał jako ulepszenie metody BMI, która nie bierze pod uwagę składu ciału. BAI pozwala na określenie konkretnego procentu tłuszczu w ciele. Uproszczony wzór na BAI wygląda następującą:
Zawartość tłuszczu = (1,39 x BMI) + (0,16 x wiek) – (10,34 x płeć) – 9
Wzór zmienia się nieco w przypadku kobiet i mężczyzn. Kobiety w miejsce płci wstawiają 0, natomiast mężczyźni – 1. W ten prosty sposób można obliczyć procent tłuszczu w ciele.
Procent tłuszczu w ciele – inne metody pomiaru
Oprócz wymienionej wyżej prostej metody pomiaru, istnieją także inne, bardziej zaawansowane sposoby na sprawdzenie procentu tłuszczu w ciele. Najbardziej dokładne jest badanie wykonane przez dietetyka. W tym celu dietetyk używa specjalnego urządzenia, tzw. analizatora składu ciała.
Metoda bioimpedancji elektrycznej polega na przepuszczeniu przez całe ciało prądu o niskim natężeniu. Tkanka tłuszczowa daje większy opór, niż np. tkanka mięśniowa, dlatego specjalista bez problemu jest w stanie ustalić konkretną wartość. Wizyta u specjalisty i dokonanie dokładnego pomiaru stwarza możliwość interpretacji i konsultacji wyniku.
Innym sposobem, by sprawdzić procent tłuszczu w ciele jest metoda DEXA. Korzysta ona z działania promieni rentgenowskich, które w różnym stopniu skanują ciało w zależności od konkretnych tkanek. Zazwyczaj ten sposób jest wykorzystywany przy pomiarze gęstości kości, jednak daje bardzo dokładny odczyt również w przypadku tkanki tłuszczowej.
Procent tłuszczu w ciele a dieta ketogeniczna
Wbrew powszechnej opinii stosowanie diety ketogenicznej opartej w głównej mierze na tłuszczach nie przyczynia się do wzrostu wagi i nadmiaru tkanki tłuszczowej. Wręcz przeciwnie, stan ketozy w jakim znajduje się organizm w trakcie diety sprzyja spalaniu nadmiaru tłuszczu. W stanie ketozy dochodzi do chudnięcia w odpowiednim dla organizmu rytmie.
Obecność tłuszczu w naszym ciele ma swoją ważną rolę. Zbyt niski poziom tłuszczu może być przyczyną licznych zaburzeń, tak samo jak jego nadmiar. Aby utrzymać prawidłowy procent tłuszczu w ciele ważna jest odpowiednia dieta, oraz aktywność fizyczna na umiarkowanym poziomie. Pomiaru tkanki tłuszczowej można dokonać zarówno samodzielnie, jak w specjalistycznym gabinecie dietetycznym.
Powiązane:
- Rodzaje tłuszczów – które są najzdrowsze w diecie człowieka? Jakie pokarmy warto spożywać na co dzień?
- Dieta ketogeniczna – dla kogo będzie to dobry wybór?
- Węglowodany przyswajalne – charakterystyka
- Keto kalkulator, czyli jak dobrać odpowiednie spożycie makroskładników w diecie
- Ketony – czym są i jaką pełnią funkcje w organizmie?
- Jak sprawdzić czy jestem w stanie ketozy? poradnik